MM3Z20VB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM3Z20VB
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323F
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Power Dissipation :
200mW
Voltage Tolerance :
2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45nA @ 14V
Width :
1.7mm
Number of Elements :
1
Test Current :
5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
MM3Z20
Terminal Finish :
Tin (Sn)
HTS Code :
Diode Type :
ZENER DIODE
Power Dissipation :
200mW
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Impedance-Max :
51Ohm
Voltage Tol-Max :
2%
Terminal Form :
Flat
Number of Pins :
Polarity :
Unidirectional
Height :
1mm
Impedance :
51Ohm
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Zener Voltage :
20V
Radiation Hardening :
No
Weight :
27.6mg
Length :
1.3mm
Max Reverse Leakage Current :
45nA
Reference Voltage :
20V
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Published :
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
MM3Z20VB
onsemi MM3Z20VB
ZENER DIODE 51Ohm ±2% 20V 45nA @ 14V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
MM3Z20VB Overview
A reverse leakage current of 45nA @ 14V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 2%.45nA is the maximum reverse leakage current.1V @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
MM3Z20VB Features
reverse leakage current of 45nA @ 14V
45nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)