MM3Z16VB
Mfr.Part #
MM3Z16VB
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323F
Diodes - Zener - Single
Max Power Dissipation :
200mW
Reference Voltage :
16V
Polarity :
Unidirectional
Width :
1.7mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
37Ohm
Test Current :
5mA
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
45nA
Impedance-Max :
37Ohm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
27.6mg
Base Part Number :
MM3Z16
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Power Dissipation :
200mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage Tolerance :
2%
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Zener Voltage :
16V
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Terminal Form :
Flat
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45nA @ 11.2V
Voltage Tol-Max :
2%
Element Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
Length :
1.3mm
Height :
1mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 9 hours ago)
Datasheets
MM3Z16VB
onsemi MM3Z16VB
ZENER DIODE 37Ohm ±2% 16V 45nA @ 11.2V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
MM3Z16VB Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 45nA @ 11.2V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1V @ 10mA is supplied.
MM3Z16VB Features
reverse leakage current of 45nA @ 11.2V
45nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)