MM-212-021-1A3-4100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM-212-021-1A3-4100
Manufacturer
AirBorn
Description
MICRO-D CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Angle :
Straight
Contact Type :
Signal
Termination :
Solder Cup
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Form :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Product Status :
Active
Features :
Series :
MM
Pitch :
1.27 mm
Number of Rows :
2 Row
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
3 A
Shell Plating :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Backset Spacing :
Primary Material :
Metal
Ingress Protection :
RoHS :
Details
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Mounting Style :
CABLE
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Number of Positions :
21 Position
Product :
Connectors
Termination Style :
Solder Cup
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tradename :
M Series
Insulation :
Insulated
Wire Gauge :
24 AWG
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Color :
Brand :
Package :
Bag
Voltage Rating :
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn MM-212-021-1A3-4100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, MM-212-021-1A3-4100 pinout, MM-212-021-1A3-4100 datasheet PDF, MM-212-021-1A3-4100 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn MM-212-021-1A3-4100 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MM Series D-Type, Micro-D Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal Solder Cup 0.050 Pitch x 0.050 Row to Row Free Hanging (In-Line) Beryllium Copper Gold Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
MM-212-021-1A3-4100 Overview
MM-212-021-1A3-4100 Features
MM series
MM-212-021-1A3-4100 Applications
There are a lot of AirBorn
MM-212-021-1A3-4100 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP