MLZ2012E100MT000
Mfr.Part #
MLZ2012E100MT000
Description
FIXED IND 10UH 60MA 400 MOHM SMD
Shielded
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
0805 (2012 Metric)
Current Rating (Amps) :
60mA
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
MLZ
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.057 1.45mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
0.06A
Number of Terminations :
2
Type :
Multilayer
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Inductance :
10μH
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±20%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Self Resonant Frequency :
30MHz
Published :
DC Resistance (DCR) :
400mOhm
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
2MHz
Test Frequency :
2MHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MLZ2012E100MT000
TDK Corporation MLZ2012E100MT000
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD