MLX91206LDC-CAL-002-SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLX91206LDC-CAL-002-SP
Manufacturer
Melexis
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 10MT AC/DC
Manufacturer :
Melexis
Product Category :
Current Sensors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Max Supply Current :
12mA
Supplier Device Package :
8-SOIC
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
2 Weeks
Packaging :
Bulk
Voltage - Supply :
5V
Accuracy :
±1%
Series :
Triaxis®
Current - Sensing :
10mT
Sensitivity :
380mV/mT
Current - Supply (Max) :
12mA
Polarity :
Bidirectional
Min Operating Temperature :
-40°C
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Output :
Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Published :
Response Time :
8μs
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Polarization :
Bidirectional
For Measuring :
AC/DC
Mount :
Surface Mount
Linearity :
±0.5%
Frequency :
DC~90kHz
Number of Channels :
1
Introducing Current Sensors Melexis MLX91206LDC-CAL-002-SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~150°C, Output:Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable), Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Channels:1, MLX91206LDC-CAL-002-SP pinout, MLX91206LDC-CAL-002-SP datasheet PDF, MLX91206LDC-CAL-002-SP amp .Beyond Current Sensors Melexis MLX91206LDC-CAL-002-SP ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Melexis MLX91206LDC-CAL-002-SP
Triaxis® Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C~150°C 5V DC~90kHz 10mT Accuracy-±1% Linearity-±0.5%
MLX91206LDC-CAL-002-SP Overview
For safety purposes, the current sensors are housed in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages. Current sensors are packaged in Bulk in order to avoid damage to the devices. It is recommended that these current sensors provide no more than 12mA amps of current. A current sensor should provide a current no greater than 12mA. This current sensor must function at temperatures greater than -40°C at all times. Nonetheless, the maximum operating temperature for the current sensors should be set to 150°C.
MLX91206LDC-CAL-002-SP Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Operating Temperature: -40°C~150°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~90kHz
Sensing Current: 10mT
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package