MLW3029-12RG-1A
Mfr.Part #
MLW3029-12RG-1A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Illumination Type :
Lamp
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@30VDC
Body Height :
16.1036mm
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
25.5mm
Actuator Material :
Polycarbonate
Max Current Rating :
5A
Published :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Solderability :
Hand
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Actuator Angle :
28 deg
Contact Material :
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Color - Actuator/Cap :
Blue
Body Breadth :
16.6116 mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
30V
Switch Function :
On-Off-Mom
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Depth :
20mm
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Contact Current(DC)-Max :
3A
Contact Current(AC)-Max :
3A
Illumination Voltage (Nominal) :
12VAC
Circuit :
DPDT
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm