MLW3028-12PC-2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLW3028-12PC-2A
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Electrical Life :
10,000 Cycles
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Length - Termination :
0.157 inch
Mount :
Panel, Snap in
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Termination :
Solder
Illumination Voltage (Nominal) :
12VAC
Circuit :
DPDT
Current Rating :
3A
Contact Current(DC)-Max :
3A
Voltage - Rated AC :
125V
Body Height :
16.1036mm
Solderability :
Hand
Actuator Angle :
28 deg
Series :
MLW
Housing Material :
Stainless Steel
Published :
Contact Current(AC)-Max :
3A
Operating Temperature :
-10°C~50°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Length :
0.611 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Marking :
No Marking
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Contact Plating :
Silver
Illumination Type :
Illuminated
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Body Breadth :
16.6116 mm
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Color - Actuator/Cap :
Red
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life :
30,000 Cycles
Additional Feature :
12 VOLT LAMPS
Voltage - Rated DC :
30V