MLW3028-12-PC-2A
Mfr.Part #
MLW3028-12-PC-2A
Description
MINIATURE ROCKER/ILLUMINATED/SNA
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Actuator Length :
0.611 inch
Body Breadth :
16.6116 mm
Additional Feature :
12 VOLT LAMPS
Contact Current(AC)-Max :
3A
Color - Actuator/Cap :
Red
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Illumination Type :
Illuminated
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Circuit :
DPDT
Body Height :
16.1036mm
Contact Current(DC)-Max :
3A
Current Rating :
3A
Voltage - Rated DC :
30V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Contact Plating :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Contact Resistance :
0.01mOhm
Epoxy Sealed Terminals
Length - Termination :
0.157 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Illumination Voltage (Nominal) :
12VAC
Operating Temperature :
-10°C~50°C