MLW3028-12-DB-1A
Mfr.Part #
MLW3028-12-DB-1A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Body Breadth :
16.6116 mm
Additional Feature :
12 VOLT LAMPS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Illumination Voltage (Nominal) :
12VAC
Length - Termination :
0.157 inch
Actuator Length :
0.213 inch
Color - Actuator/Cap :
White
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Contact Current(DC)-Max :
3A
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Mount :
Panel, Snap in
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Contact Current(AC)-Max :
3A
Current Rating :
3A
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Termination Style :
Solder Lug
Orientation :
Vertical
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Body Height :
16.1036mm
Voltage - Rated DC :
30V
Voltage - Rated AC :
125V
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Resistance :
0.01mOhm