MLW3023-28-RD-2A
Mfr.Part #
MLW3023-28-RD-2A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Voltage - Rated AC :
125V
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Additional Feature :
28 VOLT LAMPS
Color - Actuator/Cap :
Orange
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Angle :
28 deg
Packaging :
Bulk
Switch Function :
On-Off-On
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Voltage - Rated DC :
30V
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Stainless Steel
Actuator Material :
Polycarbonate
Solderability :
Hand
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Contact Current(AC)-Max :
3A
Circuit :
DPDT
Contact Current(DC)-Max :
3A
yes
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Length :
26.3mm
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Body Breadth :
16.6116 mm
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Illumination Voltage (Nominal) :
28VAC
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@30VDC
Current Rating :
3A
Max Current Rating :
5A
Body Height :
16.1036mm
Published :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Terminal Material :
Copper
Depth :
23.8mm