MLW3023-28-DF-2A
Mfr.Part #
MLW3023-28-DF-2A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Contact Current(AC)-Max :
3A
Voltage - Rated DC :
30V
Current Rating :
3A
Switch Function :
On-Off-On
Factory Lead Time :
8 Weeks
Panel, Snap in
Contact Current(DC)-Max :
3A
Additional Feature :
28 VOLT LAMPS
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Circuit :
DPDT
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Voltage - Rated AC :
125V
Published :
Packaging :
Bulk
ROCKER SWITCH
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Body Height :
16.1036mm
Illumination Type :
LED
Contact Resistance :
0.01mOhm
Solderability :
Hand
Actuator Length :
0.213 inch
Length - Termination :
0.157 inch
Terminal Material :
Copper
Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Actuator Angle :
28 deg
Concave (Curved) - Illuminated
Body Breadth :
16.6116 mm
Color - Actuator/Cap :
Green
Illumination Voltage (Nominal) :
28VAC