MLW3022-28PG-2A
Mfr.Part #
MLW3022-28PG-2A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Length - Termination :
0.157 inch
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Termination Style :
Solder Lug
Solderability :
Hand
Voltage - Rated AC :
125V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
3A
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Packaging :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
3A
Body Breadth :
16.6116 mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Illumination Voltage (Nominal) :
28VAC
Color - Actuator/Cap :
Blue
Published :
Termination :
Solder
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Circuit :
DPDT
Actuator Angle :
28 deg
Body Height :
16.1036mm
Voltage - Rated DC :
30V
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Current(AC)-Max :
3A
Additional Feature :
28 VOLT LAMPS
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Actuator Length :
0.611 inch