MLW3022-28-RD-2A
Mfr.Part #
MLW3022-28-RD-2A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Packaging :
Tray
Body Breadth :
16.6116 mm
Hand
Published :
Illumination Voltage (Nominal) :
28VAC
Actuator Marking :
No Marking
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Body Height :
16.1036mm
Actuator Length :
0.213 inch
Illumination Type, Color :
Incandescent, Orange
Contact Current(DC)-Max :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
28 VOLT LAMPS
Current Rating :
3A
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Voltage - Rated DC :
30V
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Switch Function :
On-On
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Housing Material :
Stainless Steel
Termination Style :
Solder Lug
Length - Termination :
0.157 inch
Contact Current(AC)-Max :
3A
ROCKER SWITCH
Orientation :
Vertical
Contact Resistance :
0.01mOhm
Lead Free :
Contains Lead
Color - Actuator/Cap :
Orange
Voltage - Rated AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Terminal Material :
Copper
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Illumination Type :
LED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-10°C~50°C