MLW3022-28-RC-2A
Mfr.Part #
MLW3022-28-RC-2A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Additional Feature :
28 VOLT LAMPS
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Current(DC)-Max :
3A
Contact Resistance :
0.01mOhm
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Contact Current(AC)-Max :
3A
Voltage - Rated AC :
125V
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
28 deg
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Body Breadth :
16.6116 mm
Packaging :
Bulk
Actuator Length :
0.213 inch
Illumination Voltage (Nominal) :
28VAC
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Switch Function :
On-On
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Voltage - Rated DC :
30V
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Published :
Current Rating :
3A
Body Height :
16.1036mm
Length - Termination :
0.157 inch
Color - Actuator/Cap :
Red
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC