MLW3022-28-RB-2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLW3022-28-RB-2A
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Terminal Material :
Copper
Switch Function :
On-On
Voltage - Rated DC :
30V
Contact Plating :
Silver
Body Breadth :
16.6116 mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Actuator Marking :
No Marking
Published :
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
28VAC
Actuator Length :
0.213 inch
Solderability :
Hand
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
yes
Series :
MLW
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Panel, Snap in
Mechanical Life :
30,000 Cycles
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tray
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Current Rating :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Termination Style :
Solder Lug
Additional Feature :
28 VOLT LAMPS
Contact Current(DC)-Max :
3A
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Voltage - Rated AC :
125V
Orientation :
Vertical
Electrical Life :
10,000 Cycles
Termination :
Solder
Color - Actuator/Cap :
White
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Illumination Type :
LED
Body Height :
16.1036mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Housing Material :
Stainless Steel
Circuit :
DPDT
Actuator Angle :
28 deg
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Length - Termination :
0.157 inch
Contact Current(AC)-Max :
3A