MLW3022-28-RB-1A
Mfr.Part #
MLW3022-28-RB-1A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Product Category :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Switch Function :
On-On
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
DPDT
Contact Current(DC)-Max :
3A
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated AC :
125V
Body Breadth :
16.6116 mm
Termination :
Solder
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Body Height :
16.1036mm
Contact Current(AC)-Max :
3A
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Solderability :
Hand
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Material :
Polycarbonate
Published :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Illumination Voltage (Nominal) :
28VAC
Length :
25.5mm
Max Current Rating :
5A
Voltage - Rated DC :
30V
Contact Material :
Silver
Additional Feature :
28 VOLT LAMPS
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Terminal Material :
Copper
Packaging :
Tray
Depth :
20mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Actuator Angle :
28 deg
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@30VDC
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Illumination Type :
LED, Lamp
Orientation :
Vertical
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating :
3A