MLW3022-28-DD-2A
Mfr.Part #
MLW3022-28-DD-2A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Product Category :
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Voltage - Rated AC :
125V
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Current Rating :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Height :
16.1036mm
Switch Function :
On-On
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage - Rated DC :
30V
Housing Material :
Stainless Steel
Illumination Type, Color :
Incandescent, Orange
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Epoxy Sealed Terminals
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Actuator Length :
0.213 inch
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Contact Current(DC)-Max :
3A
Actuator Marking :
No Marking
Contact Plating :
Silver
Insulation Resistance :
200000000Ohm
ROCKER SWITCH
Solderability :
Hand
Terminal Material :
Copper
Mechanical Life :
30,000 Cycles
Body Breadth :
16.6116 mm
Packaging :
Bulk
Actuator Angle :
28 deg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Termination :
0.157 inch
Contact Current(AC)-Max :
3A
Illumination Type :
LED
Color - Actuator/Cap :
Orange
Illumination Voltage (Nominal) :
28VAC
Additional Feature :
28 VOLT LAMPS
Contact Voltage(AC)-Max :
250V