MLW3022-24RC-2C
Mfr.Part #
MLW3022-24RC-2C
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Epoxy Sealed Terminals
Actuator Length :
0.213 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination Type :
LED
Panel, Snap in
Additional Feature :
24 VOLT LAMPS
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Contact Plating :
Silver
Body Breadth :
16.6116 mm
Contact Current(DC)-Max :
3A
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Switch Function :
On-On
Contact Current(AC)-Max :
3A
Illumination Voltage (Nominal) :
24VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Color - Actuator/Cap :
Red
Length - Termination :
0.157 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Body Height :
16.1036mm
Voltage - Rated DC :
30V
Circuit :
DPDT
Published :
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Current Rating :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Resistance :
0.01mOhm