MLW3022-24DF-1A
Mfr.Part #
MLW3022-24DF-1A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Body Breadth :
16.6116 mm
Additional Feature :
24 VOLT LAMPS
Illumination Voltage (Nominal) :
24VAC
Current Rating :
3A
Actuator Marking :
No Marking
Contact Plating :
Silver
Contact Resistance :
0.01mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Illumination Type :
LED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mechanical Life :
30,000 Cycles
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Switch Function :
On-On
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Contact Current(AC)-Max :
3A
Actuator Angle :
28 deg
Length - Termination :
0.157 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Body Height :
16.1036mm
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Green
Contact Current(DC)-Max :
3A
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Actuator Length :
0.213 inch
Voltage - Rated DC :
30V
Solderability :
Hand
Contact Voltage(AC)-Max :
250V