MLW3022-24-RF-2A
Mfr.Part #
MLW3022-24-RF-2A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Body Breadth :
16.6116 mm
Packaging :
Bulk
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact Current(AC)-Max :
3A
Current Rating :
3A
Illumination Voltage (Nominal) :
24VAC
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Length - Termination :
0.157 inch
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Illumination Type :
LED
Solderability :
Hand
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Copper
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
125V
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Color - Actuator/Cap :
Green
Actuator Length :
0.213 inch
Body Height :
16.1036mm
Contact Current(DC)-Max :
3A
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Voltage - Rated DC :
30V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Resistance :
0.01mOhm