MLW3022-24-RF-1A
Mfr.Part #
MLW3022-24-RF-1A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Product Category :
Illumination Type :
LED
Actuator Length :
0.213 inch
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Illumination Voltage (Nominal) :
24VAC
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Actuator Angle :
28 deg
Contact Current(AC)-Max :
3A
DPDT
Termination Style :
Solder Lug
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Solder
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Body Height :
16.1036mm
Length - Termination :
0.157 inch
Contact Current(DC)-Max :
3A
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Orientation :
Vertical
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated DC :
30V
Voltage - Rated AC :
125V
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Body Breadth :
16.6116 mm
Current Rating :
3A
Packaging :
Tray
Color - Actuator/Cap :
Green
Solderability :
Hand
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Additional Feature :
24 VOLT LAMPS
Pbfree Code :
yes
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Voltage(AC)-Max :
250V