MLW3022-24-RC-2A
Mfr.Part #
MLW3022-24-RC-2A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Contact Resistance :
0.01mOhm
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Orientation :
Vertical
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Insulation Resistance :
200000000Ohm
Additional Feature :
24 VOLT LAMPS
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Voltage - Rated DC :
30V
Color - Actuator/Cap :
Red
Body Breadth :
16.6116 mm
Pbfree Code :
yes
Length - Termination :
0.157 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Actuator Angle :
28 deg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Contact Current(DC)-Max :
3A
Actuator Length :
0.213 inch
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Voltage - Rated AC :
125V
Body Height :
16.1036mm
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Packaging :
Tray
Contact Plating :
Silver
Contact Current(AC)-Max :
3A
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Illumination Voltage (Nominal) :
24VAC
Current Rating :
3A