MLW3022-24-RC-1A
Mfr.Part #
MLW3022-24-RC-1A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Voltage - Rated AC :
125V
Color - Actuator/Cap :
Red
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage - Rated DC :
30V
Orientation :
Vertical
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Additional Feature :
24 VOLT LAMPS
Illumination Voltage (Nominal) :
24VAC
Contact Current(DC)-Max :
3A
Contact Plating :
Silver
Body Height :
16.1036mm
Length - Termination :
0.157 inch
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact Current(AC)-Max :
3A
Packaging :
Tray
Current Rating :
3A
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Published :
Illumination Type :
LED
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Body Length or Diameter :
16.9926mm
Actuator Length :
0.213 inch
Body Breadth :
16.6116 mm
200000000Ohm
Actuator Angle :
28 deg
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Solderability :
Hand
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V