MLW3022-18-RF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLW3022-18-RF
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
30V
Color - Actuator/Cap :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Marking :
No Marking
Lead Free :
Contains Lead
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Published :
2012
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Termination Style :
Solder Lug
Orientation :
Vertical
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Electrical Life :
10,000 Cycles
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Series :
MLW
Housing Material :
Stainless Steel
Termination :
Solder
Circuit :
DPDT
Current Rating :
3A
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Mount :
Panel, Snap in
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Switch Function :
On-On
Illumination Type :
LED
Packaging :
Tray
Mechanical Life :
30,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Illumination Voltage (Nominal) :
18VAC