MLW3022-12RF-2A
Mfr.Part #
MLW3022-12RF-2A
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Color - Actuator/Cap :
Green
Body Height :
16.1036mm
Bulk
Additional Feature :
12 VOLT LAMPS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm2
Contact Current(DC)-Max :
3A
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Contact Current(AC)-Max :
3A
Voltage - Rated DC :
30V
Actuator Material :
Polycarbonate
Illumination Voltage (Nominal) :
12VAC
Switch Function :
On-On
Contact Resistance :
0.01mOhm
Circuit :
DPDT
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Contact Material :
Silver
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Depth :
23.8mm
Body Breadth :
16.6116 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Current Rating (Amps) :
5A AC 3A DC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@30VDC
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination Type :
LED, Lamp
Factory Lead Time :
8 Weeks
Solderability :
Hand
Length :
26.3mm
Epoxy Sealed Terminals
Max Current Rating :
5A
Current Rating :
3A