MLR823K100
Mfr.Part #
MLR823K100
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Lead Length :
0.73
Number of Terminals :
2
Height :
10.5 mm
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package Quantity :
1
Capacitance :
82n Farads
Rated (AC) Voltage (URac) :
65 V
Width :
5.5 mm
Product Status :
Active
Package Type :
Radial Oval
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.354 L x 0.217 W (9.00mm x 5.50mm)
Voltage Rating - AC :
125V
HTS Code :
Package :
Bag
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - DC :
250V
ECCN Code :
EAR99
Positive Tolerance :
10%
Series :
MLR
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Terminal Pitch :
5 mm
Height - Seated (Max) :
0.472 (12.00mm)
Ratings :
Dielectric Material :
Polyester
Features :
NTE Electronics
Negative Tolerance :
10%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS :
No
Composition :
Mylar
Lead Spacing :
Length :
9 mm
Lead Diameter :
0.02
Datasheets
MLR823K100
NTE Electronics, Inc. MLR823K100
MLR FILM CAPACITOR Radial Aluminum Electrolytic Capacitor 0.354L x 0.217W 9.00mm x 5.50mm ±10% 82n Farads