MLP213M016EA1A
Mfr.Part #
MLP213M016EA1A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 21000UF 20% 16V FLATPCK
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
25.4mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.7A @ 120Hz
Height :
12.7mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
53mOhm @ 120Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Width :
44.45mm
Capacitance :
21000μF
Ripple Current @ High Frequency :
6.1A @ 20kHz
Published :
Ripple Current :
5.7A
Length :
50.8mm
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Datasheets
MLP213M016EA1A
Cornell Dubilier Electronics MLP213M016EA1A
MLP 21000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.7A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed