MLP212M080EA1C
Mfr.Part #
MLP212M080EA1C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 2100UF 20% 80V FLATPACK
Voltage - Rated DC :
80V
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
4.9A @ 120Hz
Capacitance :
2100μF
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
FlatPack
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.7A @ 20kHz
Length :
50.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
72mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
25.4mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height :
12.7mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Width :
44.45mm
Ripple Current :
4.9A
Datasheets
MLP212M080EA1C
Cornell Dubilier Electronics MLP212M080EA1C
MLP 2100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.9A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack