MLP143M020EA1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLP143M020EA1A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 14000UF 20% 20V FLATPCK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Length :
50.8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.5A @ 120Hz
Height :
12.7mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
25.4mm
Mount :
Chassis Mount
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
No
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
20V
Width :
44.45mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm @ 120Hz
Leakage Current :
2nA
HTS Code :
Lead/Base Style :
Straight
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
MLP
Ripple Current :
5.5A
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current @ High Frequency :
6.1A @ 20kHz
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
14000μF
Datasheets
MLP143M020EA1A
Cornell Dubilier Electronics MLP143M020EA1A
MLP 14000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.5A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed