MLK1005S8N2D
Mfr.Part #
MLK1005S8N2D
Description
FIXED IND 8.2NH 350MA 380MOHM SM
Fixed Inductors
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
No SVHC
Inductance :
8.2 nH
Tolerance :
5%
Inductance-Nom (L) :
0.0082 µH
Number of Pins :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
7
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
210mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Width :
508μm
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance Tolerance :
5%
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
609.6μm
HTS Code :
Test Frequency :
100MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) - Parallel :
380mOhm
Packaging :
Cut Tape
Termination :
SMD/SMT
Length :
1mm
Shielding :
Unshielded
Q Factor :
7
Height :
500μm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Depth :
500μm
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
350mA
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
DC Current :
350mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Max DC Current :
350mA
Datasheets
MLK1005S8N2D
TDK Corporation MLK1005S8N2D
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD