MLK1005S7N5JT000
Mfr.Part #
MLK1005S7N5JT000
Description
FIXED IND 7.5NH 350MA 380MOHM SM
Fixed Inductors
Construction :
Multilayer Chip
Inductance :
7.5 nH
Current Rating :
350mA
Tolerance :
5%
Case Code (Imperial) :
DC Resistance (DCR) - Parallel :
380mOhm
Rated Current-Max :
0.35A
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
5GHz
Height Seated (Max) :
609.6μm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
7
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
100MHz
Case Code (Metric) :
Width :
508μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Digi-Reel®
Mount :
Surface Mount
Special Feature :
Q MEASURED AT 100MHZ
Length :
990.6μm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Inductance-Nom (L) :
0.0075 µH
Datasheets
MLK1005S7N5JT000
TDK Corporation MLK1005S7N5JT000
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD