MLK1005S5N6ST000
Mfr.Part #
MLK1005S5N6ST000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6NH 400MA 300MOHM SM
Fixed Inductors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Material - Core :
Non-Magnetic
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Test Frequency :
100MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
5.6nH
Min Operating Temperature :
-55°C
Q @ Freq :
7 @ 100MHz
Length :
990.6μm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Current Rating :
400mA
Series :
MLK
Current Rating (Amps) :
400mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Type :
Multilayer
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.3nH
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
5.7GHz
Datasheets
MLK1005S5N6ST000
TDK Corporation MLK1005S5N6ST000
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD