MLK1005S1N6ST000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLK1005S1N6ST000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.6NH 500MA 170MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Material - Core :
Non-Magnetic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
6
HTS Code :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.5A
Frequency - Self Resonant :
9GHz
Tolerance :
±0.3nH
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Multilayer
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Series :
MLK
Inductance :
1.6nH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Q @ Freq :
6 @ 100MHz
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Current Rating :
500mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Test Frequency :
100MHz
Datasheets
MLK1005S1N6ST000
TDK Corporation MLK1005S1N6ST000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD