MLH250BSG17D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLH250BSG17D
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Cylinder, Metal
Datasheet
Download
Description
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Max Supply Voltage :
30V
Max Supply Current :
17mA
Nominal Supply Current :
17mA
Max Operating Temperature :
125°C
Output :
0.25 V ~ 10.25 V
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Supply :
14V~30V
Output Type :
Analog Voltage
Port Size :
Male - 1/4 6.35mm BSP
Accuracy :
±0.25%
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Supply Voltage :
14V
Package / Case :
Cylinder, Metal
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Number of Pins :
3
Port Style :
Threaded
Operating Pressure :
3625.94PSI (25000kPa)
Maximum Pressure :
7251.89PSI (50000kPa)
Applications :
Industrial Automation
Output Voltage :
10.25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pressure Type :
Sealed Gauge
Weight :
56.699046g
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
MLH
Datasheets
MLH250BSG17D
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH250BSG17D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0.25 V ~ 10.25 V, Package / Case:Cylinder, Metal, Number of Pins:3, Operating Temperature:-40°C~125°C, MLH250BSG17D pinout, MLH250BSG17D datasheet PDF, MLH250BSG17D amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH250BSG17D ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MLH Series Sealed Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~125°C 3625.94PSI (25000kPa) Threaded ±0.25% 0.25 V ~ 10.25 V 14V~30V Amplified Output, Temperature Compensated
MLH250BSG17D Overview
The Transducer Cylinder, Metal is included in the package for convenience. It is recommended to set the temperature of the transducers to -40°C~125°C to ensure reliable operation. The transducers are capable of operating well at 14V~30V supply voltage. 125°C is the maximum operating temperature of the transducers. It is not possible for the transducers to operate at temperatures lower than -40°C. In order for the transducers to function properly, the 3 pins must be connected. If the nominal supply current is 17mA, the transducers will operate normally. This device must work at 10.25V voltage from the transducers. The transducers are capable of handling a maximum voltage of 30V. The current of the transducers should not exceed 17mA, otherwise it will be dangerous. Transducers can be operated with a minimum supply voltage of 14V.
MLH250BSG17D Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder, Metal
Operating Temperature: -40°C~125°C
3 Pins