MLH010BGG20B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLH010BGG20B
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Cylinder, Metal
Datasheet
Download
Description
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package / Case :
Cylinder, Metal
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size :
Male -M20 x 1.5
Applications :
Industrial Automation
Pressure Type :
Vented Gauge
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Pressure :
435.11PSI (3000kPa)
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Operating Pressure :
145.04PSI (1000kPa)
Accuracy :
±0.25%
Operating Supply Voltage :
12.151824MV
Pbfree Code :
yes
Port Style :
Threaded
Number of Pins :
3
Output :
4 mA ~ 20 mA
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,STRAIN GUAGE
Voltage - Supply :
9.5V~30V
Output Type :
Analog Current
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MLH
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MLH010BGG20B
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH010BGG20B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Cylinder, Metal, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:3, Output:4 mA ~ 20 mA, MLH010BGG20B pinout, MLH010BGG20B datasheet PDF, MLH010BGG20B amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH010BGG20B ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MLH Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Current -40°C~125°C 145.04PSI (1000kPa) Threaded ±0.25% 4 mA ~ 20 mA 9.5V~30V Amplified Output, Temperature Compensated
MLH010BGG20B Overview
This transducer is included in the Cylinder, Metal package for your convenience. Transducers should have their temperature set to -40°C~125°C for reliable operation. When the supply voltage is 9.5V~30V, the transducers will operate well. The transducers can only function properly if the 3 pins are connected.
MLH010BGG20B Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder, Metal
Operating Temperature: -40°C~125°C
3 Pins