MLAST042SCG020AWNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLAST042SCG020AWNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2PF 25V C0G/NP0 01005
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Subcategory :
Capacitors
Base Product Number :
MLAST04
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance :
±0.05pF
Thickness (Max) :
0.009" (0.22mm)
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Applications :
Medical, Non-Critical
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
Features :
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
2 pF
Failure Rate :
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Series :
MLAS
Ratings :
TAIYO YUDEN MLAST042SCG020AWNA01
MLAS 2 pF 25V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G, NP0 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)