MLASS45MSB5683MTNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLASS45MSB5683MTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 630V X5R 1812
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Capacitance :
0.068 μF
Temperature Coefficient :
X5R
Product Status :
Active
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Spacing :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Applications :
Medical, Non-Critical
Base Product Number :
MLASS45
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
630V
Subcategory :
Capacitors
Series :
MLAS
TAIYO YUDEN MLASS45MSB5683MTNA01
MLAS 0.068 μF 630V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
MLASS45MSB5683MTNA01 Overview
Ceramic capacitor is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.
MLASS45MSB5683MTNA01 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)