MLASQ219SB5152MTNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLASQ219SB5152MTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 250V X5R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
RoHS :
Details
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Temperature Coefficient :
X5R
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Medical, Non-Critical
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Tolerance :
±20%
Features :
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Base Product Number :
MLASQ21
Capacitance :
1500 pF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Series :
MLAS
TAIYO YUDEN MLASQ219SB5152MTNA01
MLAS 1500 pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)