ML1103FE-R52
Mfr.Part #
ML1103FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Description
RES 110K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Metal Devil® ML
Diameter :
3mm
Min Operating Temperature :
70°C
Voltage - Rated DC :
700V
Terminal Shape :
Wire
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Construction :
Epoxy Coated
Power Rating :
500mW
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Resistance :
110kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Datasheets
ML1103FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 110kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,