ML03V10R5AAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ML03V10R5AAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Depth :
838μm
Capacitance :
0.5pF
Published :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Series :
MLO™
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
250V
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.029 0.74mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Thickness :
736.6μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±0.05pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
635μm
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.838mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.84mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
ML03V10R5AAT2A
KYOCERA AVX ML03V10R5AAT2A
MLO™ 0.5pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.063Lx0.033W 1.60mmx0.84mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
ML03V10R5AAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.033W 1.60mmx0.84mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
ML03V10R5AAT2A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.033W 1.60mmx0.84mm