ML03511R2BAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ML03511R2BAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness :
736.6μm
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.029 0.74mm
Feature :
High Q, Low Loss
Length :
1.6mm
Depth :
838μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±0.1pF
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
1.2pF
Height :
630μm
Series :
MLO™
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.84mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.838mm
Datasheets
ML03511R2BAT2A
KYOCERA AVX ML03511R2BAT2A
MLO™ 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.033W 1.60mmx0.84mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)