MKM33Z64CLL5
- Mfr.Part #
- MKM33Z64CLL5
- Manufacturer
- Freescale Semiconductor
- Package / Case
- 100-LQFP
- Datasheet
- Download
- Description
- IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
- Manufacturer :
- Freescale Semiconductor
- Product Category :
- Microcontrollers
- Peripherals :
- DMA, LCD, WDT
- Factory Lead Time :
- 8 Weeks
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- MICROCONTROLLER, RISC
- Packaging :
- Tray
- Number of I/O :
- 68
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 40
- Surface Mount :
- yes
- Height Seated (Max) :
- 1.7mm
- Number of Terminations :
- 100
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- HTS Code :
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C TA
- Core Size :
- 32-Bit
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn)
- Program Memory Type :
- Flash
- Oscillator Type :
- Internal
- Data Converter :
- A/D 12x16b, 4x24b
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- Width :
- 14mm
- JESD-609 Code :
- e3
- Terminal Position :
- QUAD
- Program Memory Size :
- 64KB 64K x 8
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Supply Voltage-Max (Vsup) :
- 3.6V
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- PWM Channels :
- No
- Connectivity :
- I2C, SPI, UART/USART
- Length :
- 14mm
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 1.71V~3.6V
- RAM Size :
- 16K x 8
- Speed :
- 50MHz
- DAC Channels :
- No
- Published :
- 2002
- Bit Size :
- 32
- Core Processor :
- ARM® Cortex®-M0+
- Series :
- Kinetis KM
- Has ADC :
- yes
- Terminal Form :
- Gull wing
- Package / Case :
- 100-LQFP
- JESD-30 Code :
- S-PQFP-G100
- DMA Channels :
- Additional Feature :
- VOLTAGE RANGE: 2.7 V TO 3.6 V (WHEN ANALOG FRONT END (AFE) IS USED)
- Supply Voltage :
- 3.3V
- ECCN Code :
- 3A991.A.2
- Clock Frequency :
- 48MHz
- Supply Voltage-Min (Vsup) :
- 1.71V