MKL36Z256VMP4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKL36Z256VMP4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
121-LFBGA
Datasheet
Download
Description
KINETIS KL36: 48MHZ CORTEX-M0+ U
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
JESD-609 Code :
e1
Program Memory Type :
Flash
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supplies :
1.8/3.3V
Bit Size :
32
Has ADC :
yes
HTS Code :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Terminations :
64
Terminal Position :
BOTTOM
Oscillator Type :
Internal
Clock Frequency :
32MHz
Supply Current-Max :
8.3mA
Length :
5mm
Speed :
48MHz
DMA Channels :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O :
50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Series :
Kinetis KL3
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
32K x 8
PWM Channels :
Data Converter :
A/D - 16bit; D/A - 12bit
Width :
5mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B64
Factory Lead Time :
13 Weeks
Core Size :
32-Bit
Terminal Form :
Ball
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Surface Mount :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
CPU Family :
CORTEX-M0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tray
RAM (bytes) :
Package / Case :
121-LFBGA
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
ECCN Code :
3A991.A.2
ROM (words) :
Datasheets
MKL36Z256VMP4
NXP Semiconductors MKL36Z256VMP4
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Kinetis KL3 Series 3.3V 121-LFBGA
MKL36Z256VMP4 Overview
121-LFBGA-packages are available. There are 50 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~105°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the Kinetis KL3 series. This program memory has a size of 256KB 256K x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M0+ Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 64 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In addition to this, the device is embedded with the the CORTEX-M0 CPU family. It's got a 32MHz clock.