MK65FX1M0VMI18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MK65FX1M0VMI18
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
169-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 169MAPBGA
Stock
260
In Stock :
260
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
ECCN Code :
3A991.A.2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Clock Frequency :
50MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Speed :
180MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Has ADC :
yes
Number of I/O :
116
Program Memory Size :
1MB 1M x 8
Power Supplies :
1.8/3.3V
Peripherals :
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
DMA Channels :
yes
Program Memory Type :
Flash
Series :
Kinetis K60
Bit Size :
32
Package / Case :
169-LFBGA
Terminal Pitch :
0.65mm
Data Converter :
A/D 2x16b; D/A 2x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM (bytes) :
262144
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Core Size :
32-Bit
Width :
9mm
Terminal Form :
Ball
PWM Channels :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B169
DAC Channels :
Published :
2002
Length :
9mm
Surface Mount :
RAM Size :
256K x 8
Supply Current-Max :
115.08mA
Mounting Type :
Surface Mount
ROM (words) :
Supply Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V