MK2P-I-AC12
Mfr.Part #
MK2P-I-AC12
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Published :
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Contact Rating (Current) :
10A
Switching Voltage :
250VAC 250VDC -Max
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Feature :
Mechanical Indicator
Operating Temperature :
-10°C~40°C
Operate Time :
20ms
Mounting Type :
Socketable
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Series :
MK
Coil Type :
Non Latching
Coil Resistance :
16.3Ohms
Must Operate Voltage :
9.6VAC
Must Release Voltage :
3.6VAC
Coil Voltage :
12VAC
Release Time :
20ms
Coil Current :
180mA