MK-2D2-015-323-260S
Mfr.Part #
MK-2D2-015-323-260S
Manufacturer
AirBorn
Description
D-SUB, RCPTL, .050", 2ROW, 15POS
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
MK
Contact Plating :
Gold
Wire Gauge :
Voltage Rating :
50 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Body Depth :
0.56 inch
Terminal Length :
0.109 inch
Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Current Rating :
3 A
Number of Positions :
15 Position
Withdrawl Force-Min :
2.78 N
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Brand :
Termination :
Solder
Contact Style :
RND PIN-SKT
Insulation Resistance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Resistance :
26 mΩ
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Mounting Option 1 :
LOCKING
Insulation :
Insulated
Ingress Protection :
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Material :
Copper
Material Flammability Rating :
Product :
Connectors
Package :
Bag
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Primary Material :
Metal
Pitch :
1.27 mm
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Shell Plating :
Nickel
Rated Current (Signal) :
3 A
Tradename :
M Series
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Type :
Signal
Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Finish :
Gold
Contact Gender :
Male
Number Of PCB Rows :
3
Body/Shell Style :
PLUG
Insertion Force-Max :
2.78 N
Features :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
2 Row
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Total Number of Contacts :
15
Mounting Option 2 :
JACKSCREW
Cable Length :
3.048 m
Terminal Pitch :
2.54 mm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Termination Type :
Solder
Current Rating (Amps) :
3A
Termination Style :
Through Hole
Plating Thickness :
50u inch
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Product Status :
Active
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Backset Spacing :
0.271 (6.88mm)
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Type :
PLUG
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Reach Compliance Code :
Compliant
Body Breadth :
0.48 inch
Contact Form :
Mounting Style :
Panel
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn MK-2D2-015-323-260S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Type:PLUG, MK-2D2-015-323-260S pinout, MK-2D2-015-323-260S datasheet PDF, MK-2D2-015-323-260S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn MK-2D2-015-323-260S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MK Series D-Type, Micro-D Plug, Male Pins 15 Position-Position Male Signal Solder 0.050 Pitch x 0.050 Row to Row Through Hole, Right Angle Copper Gold Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
MK-2D2-015-323-260S Overview
MK-2D2-015-323-260S Features
MK series
MK-2D2-015-323-260S Applications
There are a lot of AirBorn
MK-2D2-015-323-260S D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP