MJSV-20PL80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MJSV-20PL80
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN HEADER VERT 20POS
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Male Pins
Applications :
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Mated Stacking Heights :
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
MJSV
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Header
Factory Lead Time :
33 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Post :
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Post :
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
Voltage - Rated :
400V
Style :
Board to Cable/Wire
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
Series :
MJS
Product Status :
Active
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
Current Rating :
3A
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
Contact Shape :
Circular
Subcategory :
D-Sub Connectors
Overall Contact Length :
Package :
Bulk
Number of Rows :
3
Features :
Brand :
Contact Length - Mating :
Number of Positions :
20
Current Rating (Amps) :
3A
Voltage Rating :
400V