MIC69151-1.8YME
Mfr.Part #
MIC69151-1.8YME
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 8SOIC
Voltage Regulators - Linear
Current - Quiescent (Iq) :
20mA
Length :
4.93 mm
Polarity :
Positive
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Package / Case :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Current - Supply (Max) :
35mA
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Voltage - Output (Max) :
Supplier Device Package :
8-SOIC-EP
Screening Level :
Extended Industrial
Current - Output :
1.5A
Terminal Pitch :
1.27 mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Unknown
Package :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Line Regulation :
0.3 %/V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Packaging :
Tube
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
8
Output Current1-Max :
1.5 A
Input Voltage Range :
1.65, 5.5 V
ROHS3 Compliant
Min Current Limit :
1.7A
Series :
Dropout Voltage :
250mV
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
MIC69151-1.8
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage1-Max :
1.836 V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Min Operating Temperature :
-40°C
Load Regulation :
0.2 %
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Package Shape :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS :
Compliant
Output Configuration :
Positive
Junction to Ambient :
41 °C/W
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Number of Outputs :
1
Output Current :
1.5 A
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Base Product Number :
MIC69151-1.8
Max Operating Temperature :
125°C
Pin Count :
8
Seated Height-Max :
1.68 mm
Supplier Package :
SOIC
PSRR :
Output Voltage :
1.8V
Output Voltage1-Min :
1.764 V
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Mounting :
Control Features :
Enable
Terminal Position :
Dual
Number of Regulators :
Width :
3.94 mm
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1.5A