MIC68400-2.5YML-TR
Mfr.Part #
MIC68400-2.5YML-TR
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF®
Description
IC REG LIN 2.5V 3A 16MLF
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF®
PSRR :
Control Features :
Enable, Power On Reset, Power Sequencing
Supplier Device Package :
16-MLF® (4x4)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
MIC68400
Current - Output :
3A
Base Product Number :
MIC68400
Series :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V or Tracking
Microchip Technology MIC68400-2.5YML-TR
Enable, Power On Reset, Power Sequencing Fixed MIC68400 PMIC -- Series 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF®
MIC68400-2.5YML-TR Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF® case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 3A. For your information, part number MIC68400 is the basic part number for this voltage regulator IC. The -- Series is a series of products made by D-Link.