MIC5325-1.5YMT-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5325-1.5YMT-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 400MA 6TMLF
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Qualification Status :
Not Qualified
PSRR :
40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 400mA
Series :
Max Output Current :
400mA
Output Voltage :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Product Status :
Active
Microchip
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Base Part Number :
MIC5325
Min Input Voltage :
1.7V
Junction to Ambient :
90 °C/W
Control Features :
Enable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Mounting :
Surface Mount
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Terminal Position :
Dual
Dropout Voltage1-Max :
0.25 V
Package Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Regulators :
1
Input Voltage Range :
1.7, 5.5 V
HTS Code :
Dropout Voltage :
110mV
Output Current1-Max :
0.4 A
Max Input Voltage :
5.5V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Voltage - Output (Max) :
Min Output Voltage :
1.5V
Brand :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
ECCN Code :
EAR99
Output Configuration :
Positive
Width :
2 mm
Technology :
CMOS
Output Voltage1-Nom :
1.5 V
Screening Level :
Extended Industrial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Base Product Number :
MIC5325
Polarity :
Positive
Lead Free :
Lead Free
Function :
LDO
Mounting Type :
Length :
2 mm
Package / Case :
6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Supplier Device Package :
6-TMLF® (2x2)
Terminal Form :
NO LEAD
Current - Quiescent (Iq) :
55μA
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Line Regulation :
0.6 %
Output Current :
0.4 A
Pin Count :
6
Seated Height-Max :
0.6 mm
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Output Type :
FIXED
Number of Terminals :
6
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
Output Voltage1-Max :
1.53 V
Output Voltage1-Min :
1.47 V
Number of Functions :
JESD-609 Code :
e4
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Pitch :
0.65 mm
Min Current Limit :
450mA
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Current - Output :
400mA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Load Regulation :
2 %
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Package :
UDFN
yes
Datasheets
MIC5325-1.5YMT-TR
Microchip Technology MIC5325-1.5YMT-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5325-1.5YMT-TR] Overview
Introducing the MIC5325-1.5YMT-TR, an exemplary creation from Microchip Technology, designed to set new benchmarks in voltage regulation within the integrated circuits realm. This Linear Regulator stands tall, offering a steady 1.5V output with a robust current handling capacity of 400mA. Encapsulated within a miniature 6-TMLF package, it embodies the epitome of efficiency and reliability.
[MIC5325-1.5YMT-TR] Features
  • Stable Output: Delivers a consistent 1.5V output voltage, ensuring reliable performance in diverse applications.
  • High Current Capability: Handles up to 400mA of current, making it suitable for various power-hungry devices.